Wprowadzenie do sieci komputerowych (cz. 1)

Po co powstał poradnik o sieciach komputerowych?

Tak wygląda Internet

Częściowa mapa przedstawiająca Internet w oparciu o dane ze stycznia 2005 r.

Sieci komputerowe to wciąż obcy wielu ludziom temat. Prawda jest jednak taka, że dzisiaj prawie każdy musi już wiedzieć, jak uruchomić sieć domową, udostępniać drukarki, współdzielić połączenie oraz chronić swoją prywatność w Internecie.

Większość znanych mi ludzi nie pracuje w związanych z technologią zawodach. Nie znają też najprostszych skrótów ani nie wiedzą, jak skonfigurować sieć bezprzewodowa w domu. Ten przewodnik ma na celu zapoznanie z wszystkimi podstawami niezbędnymi, aby poradzić sobie z siecią komputerową.

Oprócz pojęć i terminologii, ten poradnik jest skierowany do użytkowników systemu Windows.

Podstawowe pojęcia

Przed zagłębieniem się w dalsze części tego przewodnika, istotne jest poznanie kilku podstawowych pojęć i skrótów. Nie musisz się ich uczyć! Jeśli spotkasz je czytając poniższy poradnik, po prostu tylko wróć w to miejsce i poszukaj wyjaśnienia. Dzięki temu powiązanie między sytuacjami z życia a fachową terminologią stanie się bardziej zrozumiałe.

Uwaga: Poniższe pojęcia są bardzo uproszczone, aby łatwiej mógł je zrozumieć niezaawansowany użytkownik. Pełne wyjaśnienia poniższych terminów znaleźć można na Wikipedii.

Sieć komputerowa – komputery oraz urządzenia sieciowe, które są ze sobą połączone światłowodami, kablami Ethernet, siecią bezprzewodową itp. Łącząc urządzenia w sieć, uzyskujesz możliwość udostępniania zasobów i informacji.

LAN – sieć lokalna (Local Area Network) to sieć komputerowa o ograniczonym zasięgu. Zazwyczaj przyjąć można obszary mniejsze niż 1 km. Typowe przykłady LAN, to sieć domowa, biurowa, szkolna a także sieć komputerowa lotniska. Sieć lokalna charakteryzuje się szybkim transferem danych pomiędzy urządzeniami do niej podłączonymi.

Adres MAC – adres kontroli dostępu do mediów (Media Access Control) to unikatowy identyfikator przypisany do kart sieciowych, podobnie jak numer PESEL, nadawany jest każdemu obywatelowi Polski, aby go jednoznacznie wyróżnić. Każda karta sieciowa na świecie ma swój unikatowy adres MAC.

Adres IP – liczba nadawana karcie sieciowej, służąca identyfikacji członków sieci. Jest to taka nakładka na adres MAC, przy czym adres IP nie jest „numerem rejestracyjnym” komputera i może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet).

Host – urządzenie podłączone do sieci, zwane również klientem. Jest to laptop, komputer czy drukarka, posiadający swoje podłączenie do sieci i swój adres IP.

Karta sieciowa – element komputerowy, który umożliwia im komunikację z pozostałymi członkami sieci. Czasem nazywana adapterem lub interfejsem sieciowym

karta sieciowa PCI

Interfejs sieciowy firmy ATM w postaci komputerowej karty rozszerzeń

Most lub mostek – most sieciowy (network bridge) łączy kilka segmentów sieci. Myśl o nim jak o policjancie kierującym ruchem (w tym wypadku sieciowym), który przepuszcza pojazdy z jednej strony skrzyżowania na drugą.

Przełącznik sieciowy – przełącznik sieciowy (switch) przekazuje ruch sieciowy za pomocą adresów MAC. Rozpoznaje, do jakich kart sieciowych podłączone są jego porty, czyta adresy MAC tych kart, a następnie kieruje ruch skierowany do danego komputera na odpowiedni port.

Network switch

48-portowy switch firmy Linksys

DHCP – protokół dynamicznego konfigurowania węzłów (Dynamic Host Configuration Protocol) przydziela automatycznie adresy IP, konfiguruje IP bramy sieciowej czy też adresy serwerów DNS. W związku z tym, że robi to automatycznie, nie musisz czytać 300-stronicowej książki, aby samodzielnie skonfigurować sieć.

DNS – system nazw domenowych (Domain Name System) – mechanizm pozwalający na zamianę adresów słownych, znanych użytkownikom Internetu, na adresy IP zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa np. blog.dobert.pl jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP, czyli 188.40.38.212.

WiFi – jest znakiem towarowym Wi-Fi Alliance dla produktów opartych na standardzie IEEE 802.11 (WLAN). Gwarantuje współdziałanie urządzeń bezprzewodowych różnych producentów. Istnieje wiele odmian IEEE 802.11:

Nazwa Częstotliwość radiowa Rok wydania Prędkość Zasięg w metrach (wewnątrz/na zewnątrz)
802.11N 2,4Ghz 2010 600 Mbits/s 38/250
802.11Y 3,7Ghz 2008 54 Mbits/s 50/5000
802.11G 2,4Ghz 2003 54 Mbits/s 70/140

Standard najczęściej dziś stosowany, i który zaleca się jego użycie podczas konfiguracji sieci bezprzewodowych dziś, to 802.11N.

Architektura sieciowa

Architektura klient-serwer wyróżnia systemy klienckie od serwerów. Typowym przykładem, który ilustruje ten model są strony internetowe. Komputer nawiązuje połączenie z serwerem aVaria – codzienność informatyka, który odsyła komputerowi stronę internetową za pośrednictwem internetu. Analogicznie działa nadawanie audycji radiowych, gdzie jedna rozgłośnia nadaje program wszystkim odbiornikom ustawionym na jej częstotliwość.

Sieć typu klient-serwer

Sieć oparta an modelu klient-serwer, gdzie poszczególni członkowie sieci proszą serwer centralny o dostęp do danych lub zasobów

Architektura peer-to-peer (P2P), zwana czasem ad-hoc, wykorzystuje łącze internetowe wszystkich uczestników sieci, a nie serwerów. W sieci peer-to-peer każdy uczestnik jest zarówno klientem, jak i serwerem. Każdy uczestnik wysyła dane do innych oraz je odbiera. Architektura ta jest szeroko stosowana w różnych programach do wymiany plików, w tym osławionego protokołu BitTorrent.

Sieć peer to peer

Diagram przedstawiający sieć P2P, obrazujący naturę połączeń pomiędzy członkami sieci

Już wkrótce kolejna część poradnika. Tym razem zajmiemy się konfiguracją sieci kablowej.

Share this post

 1. Asia 2014.06.26 7:34am

  Wszystko zrozumialam! Dzieki za. Przejrzyste i skompredowane wytlumaczenie!
  Bardzo ciekawy motyw stronki:) bede zagladac na biezaco!

 2. nina 2014.08.11 3:20pm

  Zgadzam się ze stwierdzeniem że sieci komputerowe obce ludziom temat a niestety dzisiaj prawie każdy musi już wiedzieć, jak uruchomić sieć domową, udostępniać drukarki, współdzielić połączenie oraz chronić swoją prywatność w Internecie.Diękuję za tą cenną informację

 3. Marta 2014.12.15 12:28pm

  Ciekawy artykuł. Krótko i na temat, a wszystko napisane w przejrzysty sposób.
  Będę zaglądać częściej.

 4. Paweł 2015.01.21 1:45pm

  Moim zdaniem taki poradnik powstał po to, żeby każdy mógł zacząć się uczyć sieci komputerowych. Dziś dostępnych jest już wiele poradników nie tylko, dla samych informatyków, ale dla ludzi którzy chcą rozpocząć przygodę z sieciami komputerowymi. Osobiście to czekam na poradnik dla kompletnych lajków, ponieważ myślę o pobawieniu się w takie rzeczy.

 5. Agata 2018.10.25 3:17pm

  Ciekawy artykuł, wszystko wytłumaczone w przystępny sposób.
  Pozdrawiam

O mnie

Dobromir Chodkowski

Jestem informatykiem z zawodu oraz z zamiłowania, pasjonatem fotografii.

Nieraz udaje mi się znaleźć czas w i wtedy dzielę się z Wami swoją wiedzą informatyczną.

aVaria - codzienność informatyka

2014 r., Amstelveen,Netherlands

O aVarii

Znajdziesz tu porady komputerowe, sztuczki oraz rozwiązania z dziedziny IT i tematów pokrewnych.

Jeśli interesuje Cie jakiś temat, skontaktuj się ze mną, a postaram się znaleźć czas, aby interesujące Cię kwestie opisać i wytłumaczyć.