Przyczyny długiego czekania na propagację zmian w DNS

Zmieniając ustawienia wpisów DNS dla domeny można się spodziewać, że zanim zmiany zaczną być widoczne w Internecie upłyną nawet 24 godziny. Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że potrzeba dużo czasu na rozprzestrzenienie się zmian. Czas potrzebny na zmianę wpisów DNS jest zmienny i częściowo zależny od ustawień sieciowych.

Jak działa system DNS?

Komputery posługują się adresami IP. Nazwy domen zostały wprowadzone, aby ludzie mogli łatwiej się nimi posługiwać. W innym przypadku zamiast wpisywać blog.dobert.pl musielibyśmy posłużyć się adresem IP czyli 188.40.38.212.
Wpis przypisujący nazwę domeny (blog.dobert.pl) do adresu IP serwera, na którym znajdują się pliki z treścią strony (188.40.38.212) znajduje się na serwerze autorytatywnym dla danej domeny (ns1.masternet.pl). Każda domena ma jakiś swój serwer autorytatywny czyli ten, na którym ustawiona jest pierwotna konfiguracja.

Jednak każdy komputer ma serwery DNS skonfigurowane w zależności od wymagań sieci, w której się znajduje (można to sprawdzić wpisując ipconfig /all w wierszu poleceń).

Zatem aby mój komputer dowiedział się jaki jest adres serwera ze stroną blog.dobert.pl wysyła pytanie do swojego serwera DNS (192.16.1.1), który to odpytuje serwer autorytatywny. Następnie wynik zapytania wysyła do mojego komputera i zapisuje sobie w pamięci podręcznej. Czas przechowywania powiązań między nazwami domen a adresami jest konfigurowalny i najczęściej serwer DNS przechowuje dane zapytanie w pamięci przez godzinę.

Co to jest propagacja DNS?

Każda zmiana w systemie DNS wymaga odświeżenia ustawień na poszczególnych serwerów. Oprócz autorytatywnego serwera DNS, na którym są trzymane ustawienia danej domeny w całym procesie biorą jeszcze udział pozostałe serwery DNS. I to właśnie one potrzebują czasu na aktualizację adresów IP w swojej pamięci podręcznej.

Jak długo trzeba czekać, aby wpisy DNS się zaktualizowały?

Pamięć podręczna serwerów DNS jest odświeżana co konkretny czas. Jest to parametr TTL (Time To Live), który można osobno konfigurować dla domen oraz dla serwerów. Najczęściej używanym ustawieniem jest 3600 sekund, czyli jedna godzina.

Jak sprawdzić czy wpis DNS dla mojej domeny jest aktualny

W wierszu poleceń wpisz ping nazwa.swojej.domeny i zobacz czy adres IP jest taki sam jak ustawiony dla danej domeny.

polecenie ping

Sprawdź czy adres zwracany za pomocą polecenia PING jest właściwy

Czy można przyspieszyć propagację?

Właściwie nie. Co prawda można zmieniać domyślne ustawienia TTL, lecz nie jest to zalecane. Nawet jeśli zmienisz je dla swojej domeny oraz na swoim lokalnym serwerze DNS nie masz pewności jakie są ustawienia u czytelników strony. Może się okazać, że zmiana jest widoczna tylko u Ciebie natomiast cała reszta świata czeka jeszcze na odświeżenie wpisów na swoich serwerach.

Co zrobić gdy czas oczekiwania na aktualizację wpisów się przedłuża?

Jest wiele potencjalnych przyczyn długiego oczekiwania na aktualizację zmian w DNS. Jeśli potrzebujesz pomocy w diagnozie zostaw mi wiadomość w komentarzu pod artykułem 🙂

Share this post

 1. rafał 2014.08.01 9:32pm

  Ciekawe jest to, że z niektórych połączeń internetowych na nowych dnsach można śmigać już po kilkunastu minutach, a ja zazwyczaj miałem problem po tygodniu na pewnym providerze w pl.

 2. Rafał 2015.03.15 2:42pm

  Dzięki za ten tekst, naprawdę dobrze to wszytsko opisałeś – rzeczowo i rzetelnie. Chociaż dla wielu może wydawać się, że to błahy temat to zdecydowanie wiele osób pewnie z tego wpisu mogło się dowiedzieć czegoś nowego lub mogło uzuzpełnić swoją dotychczasową wiedzę na ten właśnie temat

 3. Paweł 2015.05.06 10:41am

  Bardzo przydatny artykuł. Na pewno pomoże lepiej zrozumieć sedno sprawy tym, którzy są nieco niecierpliwi i uspokoi ich, że wszystko jest w porządku. 🙂

 4. Karol 2015.08.11 5:04pm

  Jaka moze byc przyczyna wolniejszego odswiezania dns u operatorow mobilnych? Trwa to juz ponad 24h.

  • Marcin Krasnopolski 2015.08.12 9:05am

   Nigdy tak nie miałem. Jak zmiana była widoczna to od razu wszędzie.

   Długo czekałem jedynie jak pomyliłem i zmiany robiłem na złym serwerze DNS 🙂 Tu można sobie sprawdzić: http://www.dnsstuff.com/tools#

   Jeśli tylko telefony „widzą” stary adres podejrzewałbym cache samego aparatu.

 5. marcin s 2015.08.28 2:33pm

  Mam dziwny przypadek. Po zmianie DNS strona bardzo szybko zaczęła działać na nowym serwerze, jednak DNS dla poczty nie zaktualizował się i kieruje pocztę na stary serwer. Czy to jest normalne? Nie mogę odbierać wiadomości…

  • Kamel 2016.03.13 12:17pm

   Mam tak samo od wczoraj. Ruszyło Ci samo, czy musiałeś coś robić?

 6. Krzysiek 2016.11.21 12:39pm

  Bardzo ciekawy artykuł. Rzeczowo i jasno opisane co i jak. Dziwi mnie tylko jedna rzecz. Zawsze miałem tak, że po zmianie DNS’ów strona nie widziała ich wcale i wyświetlało błąd braku DNS. Teraz mam trochę inaczej: pomimo tego, że zmieniłem DNS’y to po wpisaniu adresu strony do przeglądarki, ciągle jest wyświetlany stary adres – ten pierwotny, u którego zmieniłem DNS’y.

 7. Bartek 2017.05.17 2:02pm

  Ja mam taki problem z moją stroną od ponad tygodnia… w wielu przypadkach cały czas nie działa…

 8. Domnik 2019.03.11 12:21pm

  Różni dostawcy to i różne czasy aktualizacji DNS. Często DNSy rozbiegają się w czasie u rżnych dostawców int.

O mnie

Dobromir Chodkowski

Jestem informatykiem z zawodu oraz z zamiłowania, pasjonatem fotografii.

Nieraz udaje mi się znaleźć czas w i wtedy dzielę się z Wami swoją wiedzą informatyczną.

aVaria - codzienność informatyka

2014 r., Amstelveen,Netherlands

O aVarii

Znajdziesz tu porady komputerowe, sztuczki oraz rozwiązania z dziedziny IT i tematów pokrewnych.

Jeśli interesuje Cie jakiś temat, skontaktuj się ze mną, a postaram się znaleźć czas, aby interesujące Cię kwestie opisać i wytłumaczyć.