MA-620Od kiedy Bluetooth zdobył prym jako technologia bezprzewodowego łączenia różnych urządzeń elektronicznych w laptopach coraz rzadziej doświadczyć można portu IrDA. Mimo to można jeszcze znaleźć urządzenia, które wykorzystują podczerwień do przesyłania danych na komputer. W takim wypadku rozwiązaniem oczywistym jest port IrDA podłączany do komputera przy pomocy gniazda USB. Problem pojawia się, gdy kupimy takowy a na komputerze mamy Windows Vista lub Windows 7.

Nagminnym jest, że na płytce dostarczanej przez producenta nie ma sterowników do tych systemów operacyjnych. Część sprzedawców nawet uprzedza, że obsługiwane są jedynie systemy Windows 98, 98SE, Millenium, 2000 i XP.

Co zrobić jeśli nie posiadamy żadnego z wymienionych a po włożeniu urządzenia do portu USB w menedżerze urządzeń wyświetla się nic nie mówiące USB TO IRDA?

Poszukiwania sterownika należy rozpocząć od sprawdzenia Identyfikator sprzętu (PID) danego urządzenia. PID sprawdzamy w menedżerze urządzeń, we właściwościach urządzenia na zakładce „Szczegóły” wybierając Identyfikatory sprzętu.

W wypadku MA-620, które akurat miałem w rekach były to:

USB\VID_07D0&PID_4959&REV_0100
USB\VID_07D0&PID_4959

Szukając po PID dowiadujemy się, że potrzebne są sterowniki Kingsun KS-959. Można je bez problemu można pobrać z wielu miejsc jednak problem polega na tym, że są to sterowniki do systemów Windows XP i starszych. Okazuje się jednak, że można ich użyć do zainstalowania MA-620 w Windows 7 i Vista chociaż przy próbie ich instalacji system się zawiesza lub zwraca błąd.

Rozwiązanie problemu polega na wyszukaniu w pliku ks959-2000xp.inf :

IRSIR.DevDesc = "Kingsun KS-959 USB Infrared Adapter"
WW.DevDesc = "Kingsun KS-959 USB Infrared Adapter"

które zamieniamy na:

IRSIR.DevDesc = "USB to IRDA"
WW.DevDesc = "USB to IRDA"

Jeśli nie chcecie się bawić w podmiany lub nie znaleźliście wyżej wspomnianych sterowników tutaj jest plik w którym powyższa zmiana została już zrobiona:  sterownik IrDA dla Windows Vista i Windows 7.

Czy działają z wersjami Windows 64-bit tego nie wiem ale warto sprawdzić. Zwłaszcza, że są to jedyne sterowniki, które mam.