Przeczytaj co to jest plik NTUSER.DAT

Plik ntuser.dat oraz jego backup ntuser.dat.log, znajdujące się w katalogach profili poszczególnych użytkowników, zawierają wpisy rejestru Windows znajdujące się w HKEY_CURRENT_USER obecnie zalogowanej osoby. Wyrażając się kolokwialnie jest to plik z rejestrem Windows.

Profile użytkownika

Profile użytkownika zawierają, osobne dla każdej logującej się osoby, foldery dokumentów, ustawienia menu Start, ustawienia pulpitu, historię przeglądarki oraz, dzięki plikowi NTUSER.DAT, osobne wpisy rejestru. Wpisy rejestru w HKEY_CURRENT_USER używane są przez aplikacje korzystające z funkcji personalizowania ustawień. Dzięki temu, każda osoba używająca danej aplikacji może mieć inne ustawienia niż inna osoba używające tego samego programu na tym samym komputerze.

Lokalizacja profili użytkownika

W Windows XP pliki z profilami użytkowników znajdują się w folderze C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika natomiast w Windows Vista oraz Windows 7, znajdują się w C:\Users\nazwa_użytkownika. W ramach ciekawostki, w Windows NT 4.0  profile użytkownika znajdują się w %SystemRoot%\Profiles. Ścieżka do profilu obecnie zalogowanej osoby sosetpna jest też przez zmienną środowiskową %USERPROFILE%.

Do czego można użyć pliku NTUSER.DAT

Podczas instalacji, Windows tworzy domyślny profil użytkownika w katalogu profilu Default User. Plik tan jest kopiowany do folderu z profilem każdego użytkownika logującego się po raz pierwszy na danym komputerze.

Fakt ten można wykorzystać aby wprowadzić do rejestru domyślne ustawienia rejestru, które będą aplikowane każdej nowej osobie. Szczegóły wykorzystania można przeczytać we wpisach traktujących o domyślnej tapecie i domyślnej stronie startowej IE. Na stronie Microsoft, jest tez opisane jak ustawić jednorazowe uruchamianie skryptu logowania podczas logowania nowego użytkownika.

Share this post

 1. andrew 2012.09.15 1:25pm

  A wiesz może jak łatwo skopiować taki plik do folderu innego użytkownika?

 2. koluch 2013.09.24 12:16am

  Dobry artykuł _ pochwalić 🙂

 3. koluch 2013.09.24 12:18am

  andrew :
  A wiesz może jak łatwo skopiować taki plik do folderu innego użytkownika?

  poprostu: kopiuj/wklej;

 4. Jacek Magiera 2020.05.29 6:15pm

  Siema, czy wiesz może co oznacza -R za chmod?/?
  P.S
  Przychodzi informatyk do ZSTI i pyta pana kornasia czy jest SATA. A on na to że nie ma.
  OK, no to IDE. ?????

O mnie

Dobromir Chodkowski

Jestem informatykiem z zawodu oraz z zamiłowania, pasjonatem fotografii.

Nieraz udaje mi się znaleźć czas w i wtedy dzielę się z Wami swoją wiedzą informatyczną.

aVaria - codzienność informatyka

2014 r., Amstelveen,Netherlands

O aVarii

Znajdziesz tu porady komputerowe, sztuczki oraz rozwiązania z dziedziny IT i tematów pokrewnych.

Jeśli interesuje Cie jakiś temat, skontaktuj się ze mną, a postaram się znaleźć czas, aby interesujące Cię kwestie opisać i wytłumaczyć.