Ustawienie strony startowej Internet Explorer 8

Kontynuując serię artykułów, kolejnym ustawieniem, po zmianie domyślnej tapety w Windows 7 podczas przygotowania obrazu systemu operacyjnego, jest strona startowa Internet Explorer. W przypadku Windows 7 i Internet Explorer 8 można równocześnie wyłączyć wyskakujące okienko Konfigurowanie programu Windows Internet Explorer 8.

Poniżej przeczytasz jak ustawić domyślną stronę startową IE dla każdego użytkownika logującego się po raz pierwszy do systemu.

Domyślne ustawienia strony startowej Internet Explorer 8 są kopiowane z rejestru profilu Default User i znajdują się w pliku NTUSER.DAT. Żeby podmienić wpisy rejestru dla IE 8 należy w Edytorze rejestru zaznaczyć gałąź HKEY_USERS, w menu plik wybrać opcję Załaduj gałąź rejestru i otworzyć plik %SystemDrive%\Documents and Settings\Default User\NTUSER.DAT. Jako nazwę klucza trzeba podać coś np. DefUser. Drobna uwaga: plik NTUSER.DAT jest ukryty dla przeglądania więc jego nazwę można wpisać z ręki albo w Opcjach folderów wyłączyć „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego”.

Aby ułatwić dopisywanie odpowiednich wartości ja do notatnika wklejam poniższe wpisy:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_USERS\DefUser\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
"Disable Script Debugger"="yes"
"Start Page"="http://intranet"
"Default_Page_URL"="http://intranet"
"NoUpdateCheck"=dword:00000001
"Enable Browser Extensions"="yes"
"IE8RunOnceLastShown"=dword:00000001
"IE8RunOnceLastShown_TIMESTAMP"=hex:f2,2e,44,92,18,ab,ca,01
"IE8RunOncePerInstallCompleted"=dword:00000001
"IE8RunOnceCompletionTime"=hex:34,1e,f5,9e,18,ab,ca,01
"IE8TourShown"=dword:00000001
"IE8TourShownTime"=hex:3e,8f,f7,9e,18,ab,ca,01

i zapisuję jako plik z rozszerzeniem REG. Następnie klikając na niego ładuję zmiany do rejestru, co oszczędza trochę wklepywania.

Na koniec zaznaczamy gałąź DefUser i z menu plik należy wybrać opcję Zwolnij gałąź rejestru co zachowuje zmiany w naszym pliku NTUSER.DAT i pozwala na użycie go podczas przygotowania profilu dla nowego użytkownika.

Powyższe ustawienia wyłączają okienko Konfigurowanie programu Windows Internet Explorer 8 wyskakujące przy pierwszym uruchomieniu IE8 oraz ustawiają stronę startową na http://intranet.

Share this post

 1. Sergio 2011.12.05 12:00pm

  Witam, wykonałem skrypt jak opisujesz powyżej ale na win 7 prof i IE9 nie chce mi to działać. Czy masz może jakieś sugestie?

  • Dobert 2011.12.05 12:18pm

   Taki efekt będzie gdy robiąc to:

   „w Edytorze rejestru zaznaczyć gałąź HKEY_USERS, w menu plik wybrać opcję Załaduj gałąź rejestru i otworzyć plik %SystemDrive%\Documents and Settings\Default User\NTUSER.DAT. Jako nazwę klucza trzeba podać coś np. DefUser.”

   podasz coś innego niż „DefUser”, bo w pliku reg ja użyłem tej nazwy.

   Dodatkowo taki efekt będzie jak nie odepniesz później tej gałęzi w ten sposób: „Na koniec zaznaczamy gałąź DefUser i z menu plik należy wybrać opcję Zwolnij gałąź rejestru”.

   No i nie zadziała dla użytkowników, którzy już mają profile utworzone, trzeba by im te profile wykasować. Strona startowa ustawi się tylko gdy ktoś loguje się na danym komputerze po raz pierwszy.

O mnie

Dobromir Chodkowski

Jestem informatykiem z zawodu oraz z zamiłowania, pasjonatem fotografii.

Nieraz udaje mi się znaleźć czas w i wtedy dzielę się z Wami swoją wiedzą informatyczną.

aVaria - codzienność informatyka

2014 r., Amstelveen,Netherlands

O aVarii

Znajdziesz tu porady komputerowe, sztuczki oraz rozwiązania z dziedziny IT i tematów pokrewnych.

Jeśli interesuje Cie jakiś temat, skontaktuj się ze mną, a postaram się znaleźć czas, aby interesujące Cię kwestie opisać i wytłumaczyć.