Ustawienie domyślnego tła pulpitu w Windows 7

Przygotowując partię komputerów zawsze instaluję system operacyjny od zera a następnie dopieszczam go wprowadzając ustawienia, które lubię i uważam za przydatne. Robię tak na pierwszym komputerze a następnie, z obrazu w ten sposób przygotowanego, kończę całą partię.

Tym razem przygotowywałem komputery z Windows 7 a jednym z takich ustawień jest podmiana domyślnej tapety pulpitu. Poniżej przeczytasz jak ustawić domyślną tapetę dla każdego użytkownika logującego się po raz pierwszy do komputera.

W Windows XP zmiana domyślnej tapety była prosta. Wystarczyło w Edytorze rejestru załadować gałąź rejestru użytkownika NTUSER.DAT z katalogu %SystemDrive%\Documents And Settings\Default User, w kluczu Control Panel\Desktop tej gałęzi wpisać jako wartość ciągu Wallpaper ścieżkę do swojego pliku z tapetą i po zwolnieniu tej gałęzi każdy nowy profil na tym komputerze tworzył się z wybraną tapetą.

DefUser\Control Panel\Desktop\Wallpaper

W Windows 7 ustawienie domyślnej tapety, nie mam pojęcia dlaczego, zostało to utrudnione, chociaż dalej jest możliwe.

Po ustawieniu Windows 7 w ten sam sposób podczas tworzenia profilu system nadpisuje wartość wpisaną do HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\Wallpaper wpisuje C:\Users(…)\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Themes\TranscodedWallpaper.jpg. Odruchowo szukałem pliku TranscodedWallpaper.jpg, żeby go podmienić na własny. Ale nie tak szybko.

Plik z tapetą pulpitu, TranscodedWallpaper.jpg, kopiowany jest z pliku %WinDir%\Web\Wallpaper\Windows\img0.jpg. Jedynym problemem jest podmiana tego pliku na własny. Podczas próby dostępu do niego system wyświetla komunikat o odmowie.

Odmowa dostępu do pliku

Ja obchodzę to zabezpieczenie wrzucając do właściwego katalogu swój plik pod inną nazwą i uruchamiając komputer z płyty. Wtedy podmieniam oryginalny img0.jpg na ten, który tam skopiowałem i tyle. Po restarcie Windows 7 każdy nowy użytkownik ma ustawioną moją tapetę zamiast domyślnej:)

Jeśli ktoś znalazł prostszy lub bardziej cywilizowany sposób jak zmienić domyślną tapetę w Windows 7 to będę wdzięczny za kontakt.

Po ustawieniu tapety zmieniam jeszcze obraz konta użytkownika na logo firmy i stronę startową w Internet Explorer 8 na firmowy intranet.

Share this post

 1. spoko 2014.02.10 10:52am

  pomysł niezły, swoją drogą mógłbyś napisać jak doszedłeś do tego, że „Plik z tapetą pulpitu, TranscodedWallpaper.jpg, kopiowany jest z pliku %WinDir%\Web\Wallpaper\Windows\img0.jpg.”? Sprawdź w rejestrze wartość: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\DesktopBackground u mnie jest %SYSTEMROOT%\System32\oobe\info\wallpapers\Standard.jpg, podmieniłem ten plik i każdy nowy użytkownik ma już superaśną tapetkę firmową. ale to u mnie, ja dostosowuję laptopy więc tu są już jakieś ustawienia producenta (np.tło logowania i pulpitu), przy zmianie tła logowania na świeżym (czyli bez śmieci producenta) kompie trzeba jeszcze przestawić HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI\Background\OEMBackground = 1 więc nie zdziwiłbym się gdyby i przy zmianie domyślnej tapety trzeba było coś jeszcze zmienić. zastanawiam się jak wprowadzić te zmiany (tło ekranu logowania i tło pulpitu) w AD dla wszystkich kompów w domenie, jakiś skrypcik logowania pewnie

  • Dobert 2014.02.10 11:38am

   U mnie nie było tego HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\DesktopBackground. Może faktycznie jakieś dodatkowe ustawienia producenta laptopów 🙂 Anyway ogromne dzięki za uwagi!

 2. Mateusz 2018.07.10 11:46am

  A nie łatwiej nadać sobie uprawnienia do folderu?

O mnie

Dobromir Chodkowski

Jestem informatykiem z zawodu oraz z zamiłowania, pasjonatem fotografii.

Nieraz udaje mi się znaleźć czas w i wtedy dzielę się z Wami swoją wiedzą informatyczną.

aVaria - codzienność informatyka

2014 r., Amstelveen,Netherlands

O aVarii

Znajdziesz tu porady komputerowe, sztuczki oraz rozwiązania z dziedziny IT i tematów pokrewnych.

Jeśli interesuje Cie jakiś temat, skontaktuj się ze mną, a postaram się znaleźć czas, aby interesujące Cię kwestie opisać i wytłumaczyć.