Funkcje trackback i pingback w WordPress

Jest to tłumaczenie artykułu WordPress Trackback Tutorial napisanego przez Teli Adlam.

Prawidłowo używane, funkcje track back i ping back są niezłym sposobem na zwiększanie ilości linków i ruchu do własnego bloga oraz na budowanie relacji z innymi blogującymi.

Czym jest trackback?

W prostych słowach, trackback służy do informowania jakiejś strony internetowej o tym, że opublikowano wpis odwołujący się do niej.

Po wysłaniu trackbacka, na stronie, do której odwoływał się ten wpis, pojawi się link jego krótkim fragmentem.

Jak znaleźć link trackback

Aby użyć funkcji trackback, potrzebny jest specjalny link z bloga, do którego będziemy się odwoływać.

Większość linków trackback pojawia się w formie tekstowej pod artykułem lub jako hiperłącze

Jeśli link trackback jest hiperłączem, należy kliknąć na niego prawym klawiszem myszy i wybrać opcję „kopiuj skrót” (lub inną odpowiednią dla używanej przeglądarki). Jeśli jest w formie tekstowej wystarczy go zaznaczyć i skopiować

Uwaga: nie wszystkie blogi wyświetlają linki trackback. W takich przypadkach zalecany jest kontakt z autorem bloga.

Jak wysłać trackback

Przed opublikowaniem wpisu należy poinformować swój WordPress aby wysłał trackback do strony docelowej.

W tym celu trzeba wkleić linki trackback w pole „Wyślij trackbacki do:”, które w WordPress 2.0 i 3.0 znajdują się poniżej edytowanego wpisu.

Po opublikowaniu wpisu na blogu, WordPress automatycznie powiadomi docelową stronę o tym, że został do niej umieszczony odnośnik na naszym blogu.

Wbudowana w WordPress funkcja pingback

Pingback podnosi poprzeczkę w dziedzinie trackback.

Pingback pozwala na automatyczne powiadomienie czyjegoś bloga o wpisie, który się do niego odnosi, jedynie za pomocą linku umieszczonego w treści naszego wpisu. Nie wymaga to dodatkowego używania trackback.

Aby włączyć funkcję pingback do blogów, do których adres URL pojawił się we wpisie należy zaznaczyć w Ustawienia->Dyskusja opcję „Spróbuj powiadomić wszystkie blogi, do których odnośniki zostały dodane w artykule.”

Sprawdzanie czy czyjś blog obsługuje pingback

Ogólnie można przyjąć, że blogi oparte na WordPress obsługują funkcję pingback, jednak może ona zostać wyłączona przez właściciela danego bloga.

Aby upewnić się, że dany blog obsługuje tę funkcję w źródle strony należy poszukać kodu podobnego do <link rel="pingback" href="..." />
Jeśli blog ma włączone pingi, pojawia się na nim link z krótkim tekstem informującym o naszym wpisie.

Sprawdzenie czy trackback lub pingback się powiódł

Efekt działania trackback i pingback zazwyczaj pojawia się od razu po opublikowaniu wpisu w naszym blogu ale należy pamiętać, że niektóre blogi mogą mieć te funkcje wyłączone lub moderowane.

WordPress wyświetla informację czy wysyłanie trackback i pingback się powiodło. Aby to sprawdzić po ponownym przejściu do edycji wpisu, pod artykułem. Wyświetlone będą adresy URL blogów, które zostały poinformowane o naszym wpisie

Zdarza się, że czyjś blog nie obsługuje systemu trackback/pingback z powodu problemów technicznych. W takim przypadku warto poinformować jego właściciela o znalezionej usterce.

Jak w mądry sposób używać trackback i pingback

Wysyłając trackback miej na uwadze automatyczne wysyłanie pingback. Jeśli blog, do którego podajesz link w swoim wpisie ma pingback włączone upewnij się, że nie wysyłasz już linka trackback, ponieważ może to spowodować wyświetlenie dwóch powiadomień na blogu docelowym co jest dla niektórych irytujące lub uznawane przez nich jako próba spamowania.

Nie wysyłaj linków trackback jeśli wpis nie odwoływał się do danej strony WWW. Będzie to uznane spam.

Jeśli trackback albo pingback nie pojawi się od razu na stronie docelowej nie próbuj go wymusić ponownym wysyłaniem. Zostaw komentarz pod wpisem z danego bloga z linkiem do swojego i jeśli właściciel bloga uzna go za wystarczająco związany z tematem wtedy go zaakceptuje.

Zezwalanie na trackback i pingback na swoim blogu

WordPress w umożliwia globalne włączenie akceptacji trackbacków i pingbacków z innych blogów. Jeśli duża część Twoich wpisów będzie zawierała trackback/pingback zezwolenie na nie na własnym blogu ułatwi Ci życie.

Z panelu administracyjnego WordPress przejdź do Ustawienia->Dyskusja i zaznacz opcję „Zezwól na powiadomienia (pingbacki i trackbacki) z innych blogów”. Nie zapomnij kliknąć „Zapisz zmiany”.

Możesz też ustawiać opcje trackback/pingback na poziomie pojedynczego wpisu. Ustawienie na poziomie pojedynczego wpisu będzie ważniejsze niż ustawienia globalne. Na ekranie edycji wpisu sprawdź czy opcje „Zezwól na komentarze.”„Zezwól na pingbacki i trackbacki na tej stronie.” Są ustawione zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli pola wyboru obok tych opcji są wyczyszczone, ten jeden wpis w blogu nie będzie wysyłał ani przyjmował trackbacków ani pingbacków.

Nota końcowa

Możesz używać tego wpisu w moim blogu aby przetestować działanie funkcji trackback i pingback jednak, proszę, nie spamuj tu. Twój trackback lub pingback może nie pojawić się od razu ani nie pojawi się wcale jeśli w Twoim wpisie nie będzie odnośnika do mojego wpisu lub Twój blog zwraca błąd 404 (tak, sprawdzam to). Mimo to, w ramach możliwości, dam Ci znać komentarzem w Twoim blogu jeśli ping był skuteczny a nie został zaakceptowany.

Share this post

 1. andy lighter 2011.03.24 2:40pm

  Drogi autorze
  Mam nie lada problem ze trackbackiem i ze zrozumieniem pingback’a na wordpress’ie.
  Otórz, chociaż niedawno „przeprowadziłem swojego bloga” do WordPressa, nie mam chyba wersji 2.0 albo 3.0. Nie wiem co zrobić, kiedy do kogoś wysłac swój trackback. Jeśli ktoś chce umieścić mój u siebie, sprawa jest prosta – kopiuje mój link (tracbbacka) i umieieszcza u siebie, np. w Blox (chyba tak jest , ie jestem pewien – ale mój link trackback jest widoczny). Jesli ja chcę skopiować czyjś, nie mam go gdzie wkleić siebie.
  Zupełnie nie rozumiem funkcji Pingback. Mam opcje, nawet zaznaczone powiadamiania itd. ale nie rozumiem „wklejania linka i gotowe”. Gdzie mam go wkleić i skąd go wziąć: z paska adresu? To dla mnie czarna magia. Jestem (wstyd przyznać) starym zgredem i w sprawach komputerowym sporo… mi do „średniej” brakuje.
  Gdybyś zdodził się drogi autorze wytłumaczyć mi, ale tak krok po krokum, inaczej „łopatologicznie” wytłumaczyć te kwestie i zrozumiale wyłożyć, byłbym absolutnie wdzięczny. Trochę mnie to nwkurza, bo pewno gdybym był młodszy, pewne rzeczy łapałbym „domyślnie”, no ale nie można mieć wszystkiego. Z szacunkiem zaś przyznaję, że z pewnością wiesz doskonale w czym jest rzecz.
  Bardzo Cię proszę drogi aurtorze o pomoc i wyrozumiałość.

  Serdecznie pozdrawiam.
  andy.

 2. Dobert 2011.03.31 4:42pm

  Szanowny Andy,

  Na początku kajam się za odpowiedź z takim dużym opóźnieniem lecz sprawy służbowe odrywają mnie od administracji blogiem czasami na dość długo.

  Wracając do pytania: Trackback jest funkcją powoli wypieraną właśnie przez Pingback. Nowy WordPress dzięki funkcji Pingback sam zadba o to aby poinformować blog, o którym pisaliśmy, że w swoim artykule podaliśmy do niego link. Wystarczy w treści swojego artykułu użyć linka do konkretnego artykułu na tym blogu. Pingback jest już obsługiwany przez większość blogów.

  Jeśli blog jest z tych starszych oraz pod czyimś wpisem widnieje link do Trackback należy kliknąć prawym klawiszem myszy na ten link, wybrać „Kopiuj skrót” i ten skrót wkleić w pole „Send trackbacks to”, które jest pod polem do edycji treści artykułu.

  Jeśli w Pańskim blogu pod edytorem artykułów brakuje opcji „Send trackbacks to” można ją włączyć klikając na górze o prawej stronie w „Screen options”

  Screen options

  i zaznaczając „Send Trackbacks”.

  Send trackbacks

  Mimo wszystko proponowałbym korzystać z Pingback, gdyż jest wielce prawdopodobne, że działa na blogu, do którego link wkleiliśmy.

  Inna sprawa, że na większości blogów Trackback i Pingback musi być zaakceptowany przez administratora. Efekt wtedy jest podobny, jak z komentarzem, który Pan napisał pod tym artykułem. Pan napisał go 24 marca lecz na moim blogu komentarz pojawił się dopiero 31 marca (chociaż z datą 24 marca). Pojawił się po tym, jak go zaakceptowałem w panelu administracyjnym. Dlatego też, może mieć Pan wrażenie, że ani Trackback ani Pingback przez Pana „wysłany” nie zadziałał.

 3. szybkie czytanie 2015.01.28 2:38am

  Cześć, uwiedlbiam wizalnie szzblon Twojego bloga
  Cześć, przeglądnęłem Twoją stronęi jestem pozytywnie zaskoczony.

  Świetnie się czyta. Z pozdrowieniami

 4. artur.4pros.net 2015.05.11 4:53am

  Halo, dobry artykuł, chociaż dobrze używać nieco
  więcej fotek i grafik obrazujących tekst. Sam jeden wiem iż
  jest z tym problem – gdyż prowadzę swój portal
  (odsyłacz wyżej), niemniej jednak można sobie w jakiś sposób radzić obrazami z darmowych repozytoriów
  – sxc.hu, wikimedii i podobnych. Pozdrawiam i zapraszam
  do odwiedzin mojego serwisu!

O mnie

Dobromir Chodkowski

Jestem informatykiem z zawodu oraz z zamiłowania, pasjonatem fotografii.

Nieraz udaje mi się znaleźć czas w i wtedy dzielę się z Wami swoją wiedzą informatyczną.

aVaria - codzienność informatyka

2014 r., Amstelveen,Netherlands

O aVarii

Znajdziesz tu porady komputerowe, sztuczki oraz rozwiązania z dziedziny IT i tematów pokrewnych.

Jeśli interesuje Cie jakiś temat, skontaktuj się ze mną, a postaram się znaleźć czas, aby interesujące Cię kwestie opisać i wytłumaczyć.