Instrukcja instalacji 32-bitowych sterowników drukarek w Windows 2008 R2 (64 bit)

Jeszcze przez pewien okres przejściowy w większości domen będzie funkcjonował zestaw: serwer wydruku Windows 2008 i stacje robocze Windows XP.
Microsoft przewidział dodanie udostępnionej drukarce sterowników dla innego systemu operacyjnego. Jednak nawet w Windows 2008 instalacja sterowników x86 do drukarek na serwerze z systemem Windows 2008 R2 64-bit nie jest tak oczywista jak by się mogło zdawać.

Instalacja na serwerze

Na serwerze instaluje się drukarkę tak samo jak na każdym innym systemie Windows więc po zalogowaniu na serwer należy dodać nową drukarkę.
dodawanie drukarki na serwerze Windows
W Windows 2008 drukarki dostępne przez TCP/IP w dalszym ciągu są lokalne.
Dodawanie drukarki lokalnej na serwerze Windows 2008
Następnie należy dodać port TCP/IP z adresem IP drukarki sieciowej.
Tworzenie portu TCP/IP dla drukarki
Po dodaniu portu wybieramy opcję „Have disk…”
Dodawanie sterownika drukarki
i instalujemy wybrany sterownik drukarki.

Ważna uwaga: ten sterownik jest do systemu 64-bitowego ale jego wersja językowa (PL/EN/GB), rodzaj języka komunikacji z drukarką (PS/PCL) oraz wersja sterownika powinny być takie same jak sterownik 32-bitowy, który będzie się instalować w następnych krokach.

Wybór sterownika
Po zakończeniu procesu i udostępnieniu drukarki nie ma potrzeby na serwerze próbować dodawać sterowniki x86. Nawet jeśli to jest możliwe wymaga to dużo więcej zachodu niż dodanie sterownika z poziomu stacji roboczej.

Instalacja na stacji roboczej

Logujemy się na stację z systemem Windows XP 32-bit i wyświetlamy zasoby sieciowe serwera (w tym przypadku nazwanego „w2008x64”).
Wyświetlanie zasobów serwera wydruku
Podłączamy drukarkę z serwera i gdy Windows XP poprosi o sterowniki wybieramy dedykowane dla niego w wersji 32-bit.
Dodawanie sterowników 32-bit
Dobrze jest jeszcze raz sprawdzić czy wersja sterownika jest ta sama, co na serwerze. Jedyne czym te sterowniki powinny się różnić to architekturą (32/64-bit) oraz systemem operacyjnym (Windows XP/Windows 2008).

Po pomyślnym zainstalowaniu drukarki na stacji roboczej należy na zakładce „Udostępnianie” dodać nowe sterowniki na serwer
Dodatkowe sterowniki drukarki na serwerze
zaznaczając opcję „Intel Windows 2000 lub XP”.
Wybór dodatkowych sterowników
System poprosi jeszcze raz o wskazanie sterowników 32-bit i skopiuje je na serwer co można sprawdzić logując się na serwer i po kliknięciu „Change sharing Options” na zakładce „Sharing”
Udostępnianie drukarki 32-bit
sprawdzić czy widnieje tam wersja x86.
Sterowniki 32-bitowe na 64-bitowym serwerze Windows
Jeśli ktoś ma prostszy sposób na instalowanie sterownika 32-bitowego na serwerze Windows 2008 64-bit lub wie jak to powinno być wykonane według Microsoftu to poproszę informację.

Share this post

 1. Phantom 2012.09.04 1:04pm

  Witam.

  Chyba mam podobny problem, jaki poruszyłeś w swoim blogu. Jestem jednak laikiem w dziedzinie logowania się na serwerze i poruszania się w tym środowisku, dlatego może będziesz w stanie mi pomóc…

  Posiadam w Grupie Domowej dwa laptopy. Pierwszy z systemem Win 7 x32bit, drugi z Win 7 x64bit.
  Pod drugi z systemem x64bit podpięta jest lokalnie drukarka HP LaserJet 1020. Po kablu oczywiście wydruk idzie bez problemu, sterownik x64 zainstalowany. Problem pojawia się, gdy z pierwszego laptopa próbuję wydrukować sieciowo chociażby stronę testową. Domniemywam, że chodzi właśnie o PROBLEM STEROWNIKA.

  Z uwagi, że drugi laptop ma właśnie system x64bit. nie ma możliwości zainstalowania w nim sterownika x32bit, bo system po prostu na to nie pozwala.

  Próbowałem również uruchomić ten sterownik x32bit na drugim laptopie w trybie zgodności z XP SP2, ale instalacja także się blokuje. Z listy wyboru nie było opcji aby uruchomić go w trybie zgodności z Win 7 x32.

  Jak zainstalować na serwerze drukarkę lokalną? Na którym laptopie ma być to zrobione?

  P.

 2. Wiktor 2015.04.28 4:54pm

  Wszystko się zgadza i jest do zrobienia jak jest jedna drukarka sieciowa. U mnie w zakładzie jest 50 takich drukarek (udostępnionych). Jak rozwiązać ten problem? U każdego użytkownika instalować sterowniki (300 osób) ?? Może ktoś ma prostszą metodę ?? Miło będzie otrzymać odpowiedź 🙂

  • Dobromir Chodkowski 2015.04.29 8:09am

   Wiktor, na 1 komputerze te 50 drukarek będziesz musiał pewnie powyższym sposobem… 🙂

   Za to na pozostałych komputerach już tylko zamapować drukarki dowolną metodą (AD, skrypt logowania).

O mnie

Dobromir Chodkowski

Jestem informatykiem z zawodu oraz z zamiłowania, pasjonatem fotografii.

Nieraz udaje mi się znaleźć czas w i wtedy dzielę się z Wami swoją wiedzą informatyczną.

aVaria - codzienność informatyka

2014 r., Amstelveen,Netherlands

O aVarii

Znajdziesz tu porady komputerowe, sztuczki oraz rozwiązania z dziedziny IT i tematów pokrewnych.

Jeśli interesuje Cie jakiś temat, skontaktuj się ze mną, a postaram się znaleźć czas, aby interesujące Cię kwestie opisać i wytłumaczyć.